Imitace, lyžařská chůze nebo lyžařské skoky jsou tréninkovými metodami lyžařů běžců, které se provozují již od roku 1930. Jedná se o pohybová cvičení, která napodobují lyžařské pohyby. Zvýraznění odrazu nohou při chůzi či běhu v terénu jsou i dnes jednou z hlavních metod pro celé období letní přípravy.
O této aerobní aktivitě se začalo psát v devadesátých letech ve Spojených Státech. O něco dříve se začaly používat chodecké hole v severských zemích, kde se běžecké lyžování těší velké oblibě. Vše začalo 5. Ledna 1988 v Helsinkách, kde se měla konat soutěž v běhu na lyžích. V tomto roce však bylo málo sněhu a dlouho připravovaná událost byla ohrožena. Právě tato situace přiměla organizátory, aby přemýšleli o alternativním řešení – lyže se uplatnit nemohly, a tak soutěžící vyrazili na trať pěšky, pouze s běžeckými holemi v rukou. Účastníků se sešlo několik stovek a tak byl nevědomky položen základ nové pohybové aktivity – Nordic walking. Později se ve Finsku chůze s holemi rozšířila ze sportovních nadšenců a trénujících běžců i na širší populaci a byla zařazena do výuky ve sportovních školách.
Zásadním zlomem ve vývoji severské chůze bylo vyrobení speciálních holí, které byly určeny právě jen pro severskou chůzi. První takto specifikované hole vyrobila finská firma Excel v roce 1997.
V roce 1998 vzniklo centrum severské chůze v Helsinkách, které téhož roku navštívilo více jak 23 tisíc lidí a bylo vyškoleno přes dva tisíce instruktorů.
V roce 2000 (Finsko) byla založena International Nordic Walking Association (INWA), jejímž hlavním cílem je rozšiřovat severskou chůzi po celém světě.
V České republice se první nadšenci objevují v roce 2000, v roce 2003 byla založena Česká asociace nordic walking a v roce 2004 se stala členskou asociací mezinárodní asociace INWA – International Nordic Walking association. Velký rozmach nordic walking v České republice nastal v roce 2006 a tento trend pokračuje.